MBET | Odgovorno klađenje

Kao društveno odgovoran priređivač internet igara na sreću, Mbet vodi posebnu brigu o svojim igračima i aktivno učestvuje u sveobuhvatnom podizanju svijesti odgovornog klađenja, zaštite igrača od štetnih posljedica igranja, te obezbjeđivanju postupanja u skladu sa propisima kojima se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma.

Svojim postupanjem savjetujemo i motivišemo sve naše igrače da im glavni motiv igranja ne bude zarada već zabava, da razumno ograniče svoje finansije u te svrhe, kao i da ulažu samo novac koji sebi mogu za tu namjenu priuštiti.

U cilju prevencije i aktivne borbe protiv bolesti zavisnosti omogućili smo svojim igračima da samostalno odrede visinu uloga koji je u skladu sa limitima ograničenja dobitaka i u skladu sa našim pravilima o visini uplate i evetualnog dobitka, ali smo u nastojojanju da u cijelosti provodimo mjere odgovornog priređivanja igara na sreću ostavili mogućnost igraču da može postaviti trajno/privremeno vremensko ograničenje kroz koje neće moći koristiti usluge – samoisključenje, a koje može trajati određeno ili neodređeno vrijeme, sve u skladu sa potrebom i zahtjevom samog igrača, kao i mogućnost da igrač ograniči iznos (limit) koji može uplatiti u određenom vremenskom periodu (dnevni, nedeljni i mjesečni) u vidu depozita – samoograničenje.

U svakom trenutku, ukoliko se Vam se ukaže potreba za pomoć oko samoisključenja ili samoograničenja, na raspolaganju Vam stoji naša korisnička podrška.

Cilj ovoga dokumenta je da objasnimo i dodatno podignemo svijest o odgovornom priređivanju internet igara na sreću.

Zabranjeno za maloljetnike!

Samo punoljetnim osobama dozvoljeno je učestvovanje u igrama na sreću, dok je osobama mlađim od 18 godina zabranjeno učestvovanje u internet igrama na sreću koje priređuje Mbet.

Provjeru činjenica da li je igrač maloljetno ili punoljetno lice vršimo uvidom u lične isprave, te za bilo kojeg korisnika zadržavamo pravo izvršiti svaku zakonom dozvoljenu vrstu identifikacione provjere igrača i njegovog naloga, uključujući naročito bankarske provjere.

Kada je u pitanju zaštita maloljetnih lica, ona se ostvarujemo se kroz isticanje zabrana, davanja informacija o štetnim posljedicama koje igre na sreću mogu izazvati, kao i kroz saradnju sa roditeljima ili starateljima maloljetne osobe, koja je nesumnjivo vrlo važna u samoj prevenciji zavisnosti.

Roditeljima se preporučuje da maloljetnim osobama ograniče pristup internetu, te da na uređajima koje maloljetne osobe koriste instaliraju različite sisteme zaštite kojima se ograničava pristup pojedinim internet stranicama.

 Problemi klađenja

Zaštita igrača i odgovorno klađenje

Igranje ne treba shvatiti kao izvor zarade već isključivo kao zabavu.

Predlažemo Vam da se prilikom igranja internet igara na sreću vodite sljedećim smjernicama kako biste izbjegli negativne posljedice igranja igara na sreću:

  1. Svaki gubitak smatrajte cijenom zabave, a svaki dobitak nagradom.
  2. Igranjem ne smijete zapostaviti porodicu, posao i druge vrijednosti, te zbog igranja ne smije doći do zapostavljanja društvenih aktivnosti.
  3. Ne igrajte u clju smanjivanja stresa, bjekstva od stvarnosti, savladavanja emocija i slično.
  4. Nikada ne prekoračujte novčani iznos koji ste prethodno odredili za igru.
  5. Vodite računa o količini novca koju trošite na igranje igara na sreću kao i o tome da igrate samo sa novcem čiji gubitak sebi možete priuštiti.
  6. Obavezno prekinite igru kada dostignete iznos koji ste prethodno odredili za ulog u igri, bez obzira na to da li dobijate ili gubite u igri.
  7. Svoje gubitke ne pokušavajte da povratite.
  8. Vodite računa o vremenu koje provodite igrajući.
  9. Ukoliko Vas igranje finansijski iscrpljuje nikako ne igrajte igre na sreću.
  10. Nikada ne igrajte ako se zbog svog igranja morate zadužiti ili pozajmiti novac.
  11. Budite svjesni da je mogućnost dobitka manja od mogućnosti gubitka.
  12. Nikako ne igrajte sa novcem koji ste namjeravali da potrošite na nešto drugo.
  13. Ukoliko uočite povećanu učestalost igranja obavezno naprave pauzu (samokontrola), a ako imate osjećaj da gubite samokontrolu nad igranjem igara na sreću, obrate se odgovarajućem savjetovalištu.

 Samoograničenje

Na profilu Vašeg virtuelnog korisničkog računa pod opcijom “Limiti” možete, popunjavanjem elektronske forme, odrediti najviši iznos koji možete uplatiti u određenom vremenskom periodu (dnevni, nedeljni i mjesečni) u vidu depozita.

Samoisključenje

Popunjavanjem elektronske forme možete zatražiti da trajno/privremeno ograničite vrijeme kroz koje nećete moći koristiti usluge (samoisključenje). Samoisključenje može trajati određeno ili neodređeno vrijeme, a to u zahtjevu utvrđuje Vi.

Nakon upućenog zahteva za samoisključenje je neophodno da nam dostavite Vaše identifikacione podatke i period (npr. mjesec dana) na koji se Vaš zahtev odnosi.

 

Problem kompulsivnog igranja

Znakovi na koje posebno trebate obratiti pažnju:
– igranje sa znatnim svotama novca;
– prekomjerno uvećavanje uloga u igrama na sreću;
– odbijanje razgovora o finansijskoj situaciji izazvanoj prekomjernim igranjem;
– veći finansijski problemi, neplaćeni računi ili minusi na kreditnim karticama nastali usljed prekomjernog igranja;
– razmišljanje o igranju koje traje bez prestanka;
– promjene raspoloženja zbog gubitaka ili dobitaka;
– povećana količina stresa koju osjećaju;
– učestalost tražnje pozajmica od porodice, prijatelja, partnera i slično.

Niste sigurni imate li problem sa kompulsivnim igranjem? Testirajte se!

U slučaju da sumnjate u postojanje kompulsivnog igranja, obavezno izvršite samoprovjeravanje i testirajte se davanjem odgovaranjem na sljedeća pitanja:

  1. Da li ikada igrate zato što vam je potreban novac?
  2. Da li ste ikada propustili dogovoreni sastanak zbog igranja?
  3. Pprovodite li više vemena igrajući nego ranije?
  4. Pada li vam pada teško da ne igrate duži period?
  5. Nastavljate li igrati i kada pobjeđujete?
  6. Igrate li ikada iz dosade?
  7. Da li biste novcem koji ste pribavili na nepošten način igrali igre na sreću?
  8. Stidite li se reći drugima koliko se često igrate?
  9. Osjećate li se loše kada se ne igrate?
  10. Jeste li ikada igrali duže nego što ste prethodno planirali?
  11. Igrate li nekada kako biste zaboravili svoje probleme?
  12. Nastavljate li igrati i kada gubite?
  13. Da li u namjeri da igrate uvijek smišljate izgovore?
  14. Da li ste ikada zbog igranja ušli u sukob sa nekim?
  15. Igrate li li ikada zato što nešto proslavljate?

Ako ste pozitivno odgovorili na jedno do četiri od ponuđenih petnaest pitanja kod Vas ne postoje znakovi kompulsivnog igranja, pet do devet pozitivnih odgovora na ponuđena pitanja Vas svrstavaju u grupu igrača kod koje postoji rizik i treba da budete obazrivi, a ako broj Vaših pozitivnih odgovora prelazi deset od ponuđenih petnaest pitnja imate potencijalni problem komplusivnog igranja koji je potrebno rješavati.

Simptomi kompulsivnog igranja

Potrebno je da se obratite za pomoć specijalizovanoj ustanovi za borbu protiv bolesti zavisnosti ukoliko primjetite da kod Vas postoje psiho-fizički simptomi kompulsivnog igranja i elemenati zavisnosti kao što su:

  1. fizičke posljedice koje se manifestuju u vidu čestih glavobolja, povećanog znojenja, problema sa snom, ubrzanog rada srca, tahikardije, visokog krvnog pritiska, problema sa varenjem;
  2. psihičke posljedice koje se manifestuju u vidu laganja, anksiozno-depresivnih poremećaja, manipulisanja, gubitka interesovanja za zdrave aktivnosti, poremečaja ličnosti, sklonosti suicidu;
  3. socijalne posljedice koje se manifestuju u vidu problema u porodici, problema u saobraćaju, deformisanja zdravih društvenih veza i prekida kontakta sa zdravim društvom, problema sa zakonom,
  4. ekonomsko-profesionalne posledice koje se manifestuju u vidu zanemarivanja školskih, fakultetskih i poslovnih obaveza, gubitka finansija, problema na poslu, gubitkom posla.

 

SPECIJALIZOVANA USTANOVA ZA BORBU PROTIV BOLESTI ZAVISNOSTI:

Univerzitetski klinički centar Republike Srpske,
Klinika za psihijatriju,
Odjeljenje za bolesti zavisnosti sa opštom psihijatrijom
Mačvanska broj 17, Banja Luka,
telefon: +387 51 342 100,
faks: +387 51 310 530,
e-mail: [email protected],
internet stranica: www.kc-bl.com 

Program i plan sprovođenja mjera odgovornog priredivanja igara na sreću (kliknite da preuzmete)

 

Scroll to top